BIM چیست

BIM چیست؟

BIM یا همان Building Information Modeling تفکری است که می خواهد تمامی اطلاعات ساختمان را به صورت یکپارچه و در کنار هم قرار داهد تا ذی نفعان یک پروژه بیشترین اطلاعات را در لجظه از روند ساخت پروژه داشته باشند. این از مراحل قبل از شروع به ساخت مثل تخریب را تا مراحل بعدی که ستون گذاری و اجرای فنداسیون و … است شامل میشود.

در تفکر “بی آی ام” یا به عبارتی “بیم” تمامی عناصر تاثیر گذار در پروژه به صورت یکپارچه عمل می کنند. یعنی این تفکر بر آن است تا اطلاعات ساختمان را به صورت یکپارچه در کنار هم و مرتبط به هم قرار دهند.

نرم افزار های مختلفی بر پایه ی این تفکر طراحی شده اند؛ از جمله Revit، ARCHCAD، Vector Works. این نرم افزار ها در تلاش اند تا ذی نفعان پروژه را یاری دهند تا بتوانند در پروژه ها تصیم گیری های آگاهانه و با دیدی باز تر و نزدیکتر به واقعیت و درست تر داشته باشند.

این سند یکپارچه اطلاعات ساختمان یا BIM آنقدر حائز اهمیت است که کشورهای پیشرفته ی دنیار از سال های پیش زیر بنای فراگیر شدن آن در پروسه ی طراحی و ساخت را فراهم کرده اند. این به معمای آن است که این تفکر روز به روز در تمامی کشورها در ها گسترش و فراگیر شدن است تا جایی که اکنون بیش از 70 درصد شرکت های معماری دنیا از Revit استفاده می کنند و نرم افزارهای غیر بیم مثل اتوکد در حال منسوخ شدن هستند. این به معنای آن است که در آینده نرم افزارهایی خواهند ماند که از این تفکر پشتیبانی کنند.

آموزش رویت, آموزش Revit, آموزش معماری, نرم افزارهای معماری, بهترین نرم افزار معماری

در دنیای امروز همه چیز در حال آسانتر شده و سریعتر شدن است. این موضوع به صنعت ساختمان نیز وارد شده. در گذشته طراحان با ابزارهای ترسیم دستی مثل گونیا، مداد و خط کش تی شروع به طراحی میکردند و حتی طراحی های مقیاس بزرگتر از جمله طراحی های شهری نیز با استفاده از ترسیمات دستی صورت می گرفت. این کار نیاز به طراحای به دقت بسیار زیاد از سوی طراحان را شامل می شد و فشار کاری بسیار بالایی را بر آنها وارد می کرد. اما امروزه با گسترش تفکر BIM دیگر تمامی اطلاعات ساختمان به صورت چند بعدی در اختیار ذی نفعان پروژه قرار می گیرد. دیگر لازم نیست ساعت ها وقت صرف یافتن تداخلات کرد و یا ساعت های متوالی طراحان نقشه های مختلف را با یکدیگر تطبیق دهند. اکنون تمامی اطلاعات ساختمان شامل پلانها، نماها، مقاطع و دیتیل ها و نیز دیسیپلین های مختلف معماری، سازه و تاسیات م همچنین مکانیک و نیز اطلاعات دقیق متره و بر آورد تک تک آنها در یک سند یکپارچه در نرم افزار های تفکر BIM در دسترس هستند و سبب میشوند مشکلاتی که در ساخت ابنیه به صورت دستی یا با تفکر CAAD مورد توجه پروژه بود مانند تداخلات نقشه های مختلف با هم و اتلاف وقت و هزینه در سیستم بیم برطرف شود و با یافتن سریع تداخلات و برطرف کردن ایرادات و گرفتن به موقع تصمیمات برای اصلاح تداخلات قبل از ساخت پروژه باعث افزایش بهره وری و سبب کاهش هزینه ها بشود

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست